Antena GP na 50 Mhz
Antena ćwierćfalowa typu GP była już omawiana w poprzednich rozdziałach. Podane zostaną zatem jedynie wymiary anteny i szczegóły konstrukcyjne (rys. 83). Promiennik wykonano z rury aluminiowej o średnicy 20mm i długości 1,4m osadzonej w izolatorze. Cztery przeciwwagi wykonano z linki miedzianej o średnicy 2mm, w izolacji o długości 1,4m każda. Kąt 135° pomiędzy promiennikiem a przeciwwagami, oraz niesymetryczny charakter anteny sprawia, że może być ona zasilana kablem koncentrycznym o impedancji 50Ω. Minimalna wysokość masztu wynosi 1 metr. Stosując więcej niż cztery przeciwwagi zapewnia się bardziej dookólną charakterystykę promieniowania anteny w polaryzacji poziomej. Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej wynosi ok. 30°, a zysk energetyczny - 1dBd (1,14dBi).
Antena 5/8λ na 50 Mhz
Antena o większym zysku energetycznym niż GP jest 5/8-λ (3,5 dBd, 5,64 dBi) (rys. 84). Promiennik wykonano z czterech średnic rurek, wciśniętych w jedna drugą (22, 20, 18, 16 mm) o łącznej długości 3,82 metra. W koniec dolnej rury wciśnięto poliamidoway karkas cewki, o długości 120mm i średnicy 20mm. Cewkę stanowi 10 zwojów drutu DNE 1,6. Odczep na piątym zwoju od uziemionego końca. Antena ma u podstawy cztery przeciwwagi z rurki aluminiowej o średnicy 10mm i długości 1,25 metra. Zamiast rurek można również zastosować linkę miedzianą w izolacji o średnicy 2mm. Kąt pomiędzy promiennikiem a przeciwwagami - 90°. Antena została zamocowana w metalowym uchwycie w kształcie litery C. Promiennik musi być odizolowany od uchwytu za pomocą tulejek z tworzywa sztucznego. Stosowanie odciągów, przy stopniowych średnicach rurek promiennika nie jest konieczne.
Antena ze względu na niski kąt promieniowania (ok. 15°) dobrze sprawuje się w łącznościach na fali przuziemniej.
3-elementowa Yagi na 50MHz
Do łączności DX-owych należy stosować anteny o dużym zysku, takie jak np. kierunkowe anteny typu Yagi. Najprostszą, trzyelementową antenę Yagi, składającą się z wibratora - elementu czynnego oraz reflektora o direktora - elementów biernych, przedstawiono na rysunku 85. Ona ma długość 2,5m i rozpiętość maksymalną 2,93m. Sposób zasilania anteny przedstawiono na rysunku 86. Wibrator składa się z dwóch połówek, odizolowanych od nośnika. Wszystkie elementy wykonane z rur aluminiowych o średnicy 16mm i nośniku o średnicy 40mm. Dzięki zastosowaniu baluna 4:1 z kabla koncentrycznego impedancja anteny wynosi 50Ω, w związku z czym można ją bezpośrednio zasilać niskoomowym kablem koncentrycznym.
Zysk energetyczny antany wynosi ok. 6dBd, a stosunek promieniowania przedniego do wstecznego - 15dB.
6-elementowa Yagi na 50MHz
Anteną o największym zysku energetycznym 8,5 dBd, z dotychczasowo opisanych, jest 6-elementowa antena typu Yagi (rys. 87). Ma ona dipol pętlowy o impedancji 62Ω. przez co może być zasilana bezpośrednio (bez większych strat) kablami o impedancji 50 lub 70Ω. Wymiary anteny przedstawiono na rysunku 88. Wszystkie elementy wykonano z rur aluminiowych o średnicy 12mm. Dla ułatwienia konstrukcji wszystkie elementy składają się z dwóch połowek, połączonych razem na nośniku. W związku z tym, że na górnej rurze dipola, w środku, występuje zero napięcia w.cz., może on być połączony mechanicznie i galwanicznie z nośnikiem. Dolne końce dipola zamocowano w typowej, telewizyjnej puszcze antenowej, do której wprowadzono zasilający kabel koncentryczny. Nośnikiem anteny jest rura kwadratowa 20x20mm. Antenę, w ceu wzmocnienia konstrukcji, wyposażono w dodatkową rurę 20x20mm o długości 2,5m, zamocowaną czterema stalowymi klamrami, równolegle pod nośnikiem.
Parametry anteny:
Zysk energetyczny 8,5dBd
Długość boomu 4,0m
Tłumienie tył-przód 16dB
Kąt promieniowania
H 95°
V 65°
Impedancja 50Ω
WFS <1:1,3
Ciężar 7kg
|